Skład osobowy
- dr Marcin Dudziński
- dr inż. Diana Dziewa-Dawidczyk
- dr hab. Konrad Furmańczyk – Kierownik Zakładu
- dr inż. Alina Jóźwikowska
- dr Marek Kociński
- dr Piotr Stachura
- dr Olga Zajkowska
Dydaktyka
Pracownicy Zakładu Ekonomii Matematycznej prowadzą dydaktykę zarówno na Wydziale Zastosowań Informatyki i Matematyki jak i innych Wydziałach SGGW. Obejmuje ona ogólne wykłady matematyki, wykłady z analizy matematycznej, algebry liniowej z geometrią analityczną, jak również bardziej zaawansowane wykłady jak Wstęp do Analizy Wypukłej i Funkcjonalnej czy Dyskretne Układy Dynamiczne.
W kilku wersjach prowadzony był także wykład Ekonomii Matematycznej, także w jej aspektach dynamicznych. W Zakładzie powstał także podręcznik ZADANIA TESTOWE Z PODSTAW MATEMATYKI autorstwa dr dr Aliny Jóźwikowskiej i Wacławy Tempczyk.
Badania naukowe
Według słów R. G. D. Allena „ekonomia matematyczna jest matematyką stosowaną, spółką matematyki z ekonomią”. Jej głównym zadaniem jest konstruowanie modeli matematycznych zjawisk i procesów ekonomicznych dla wydobycia podstawowych prawidłowości określających zachowanie tych niezwykle złożonych obiektów badawczych, jakimi są układy gospodarcze. W tym celu posługuje się różnorodnymi narządziami matematycznymi, poczynając od algebry liniowej przez klasyczną analizę wielu zmiennych, aż do współczesnych i niezmiernie zaawansowanych działów matematyki jak topologia różniczkowa czy analiza globalna. Co ciekawe i ważne, problemy ekonomiczne wpłynęły na rozwój, a w niektórych wypadkach doprowadziły do powstania nowych działów matematyki — tu wymienić można teorię programowania liniowego czy teorię gier. Do zaliczanych do kanonu klasycznych modeli matematycznych należą teoria konsumenta i teoria produkcji czy pochodząca od Léona Walrasa i rozwijana intensywnie w drugiej połowie XX wieku teoria równowagi ogólnej w gospodarce konkurencyjnej.
W Zakładzie Ekonomii Matematycznej prowadzone są badania w zakresie dynamiki procesów ekonomicznych oraz teorii wielowartościowych odwzorowań topologicznych, będących użytecznym narzędziem do badania wielu szczegółowych zagadnień teorii równowagi.
Rozwijane są także intensywnie badania w zakresie analizy harmonicznej na przestrzeniach jednorodnych i teorii funkcji specjalnych oraz w zakresie metod numerycznych w teorii równań różniczkowych fizyki matematycznej.
Inne Informacje
Dr Wiesław Olędzki jest autorem dwóch patentów dotyczących mechaniki pojazdów i silników spalinowych.